Гра на випередки. В Гулянці закрили групу в дитсадку, а в Красних Окнах хотіли демонтувати клас трудового навчання

Тотальна економія і дефіцит фінансування соціальної сфери, продовжують лихоманити установи і заклади району. “Жити по-новому” поки що не виходить, а про старе вже ніхто не дбає.

IMG_8073
В селі Гулянка значно зросла соціальна напруга після нещодавньої гучної чутки, що у найближчі рік-два закриються дитячий садок і школа, а в найближчий час, саме 11 березня, молодша група дитячого садка. Аби дізнатись правду з перших вуст, відвідали дане село спільно з  головою районної ради Ткачом Володимиром Григоровичем, який провів плановий прийом громадян в цьому селі. В пріоритеті реального спілкування з гулянчанами було – вивчити проблемні питання на місці, тим самим зняти соціальну напругу, адже за інформацією, яка була у голови райради перед виїздом, приводу для радикального втручання не було.

IMG_8077

Приїхавши в дане село, Володимир Григорович задіяв до роботи голову місцевої сільської ради Ігнатова Олександра Вікторовича і депутата районної ради Дідорчука Ігоря Вікторовича, і, в першу чергу, відвідав Гулянський НВК і дитячий садок, який функціонує при ньому. Найболючішою проблемою даного навчального закладу є недотримання теплового режиму у приміщенні через застарілі вікна, які не мінялися з часів будівництва школи в кінці 70-х років. В цьому році на ці цілі вже закладено кошти в розмірі більше 500 тисяч гривень, тому є надія, що вже наступної зими ситуація буде значно кращою. Взагалі, даний навчальний заклад працює в штатному режимі – із сусідніх сіл здійснюється підвіз учнів, працює шкільна їдальня, де діти мають змогу повноцінно пообідати хоча й за кошти батьків, необхідний інвентар для надання якісної освіти учням є, але, звичайно, мрії про надсучасні умови навчання, поки що, залишаються на грані фантастики.

IMG_8083

Та існує ще одна серйозна проблема – це некомплект. В деяких класах учнів можна перерахувати на пальцях однієї руки, десятого класу взагалі немає, а з відвідуванням дитячого садка справжня катастрофа. На момент нашого перебування в молодшій і старшій групах було по три дитини, що недопустимо, адже для раціонального функціонування групи – дітей повинно бути не менше 15, тим паче, що групи забезпечені всім необхідним, включаючи нові меблі, іграшки і т.д. За інформацією вихователів в селі є щонайменше 32 дитини, які потенційно мали б відвідувати дитячий садок. То що ж заважає цим дітям отримувати якісне дошкільне виховання? Відповіді на дане питання з’явилися дещо пізніше – під час зборів громадян у сільській раді, де жителі села мали можливість висловити наболіле особисто Володимиру Григоровичу.

IMG_8102 IMG_8105
Відверто кажучи, було досить важко дивитися на гулянчан, адже в їх очах мало позитиву, а на вустах маса запитань, на які немає відповідей. Варто зазначити, що подібних зустрічей керівників району з жителями села останнім часом проводилось критично мало. І це прикро, адже селяни потребують регулярної уваги з боку влади, оскільки насущні проблеми дуже важко вирішити одним лише бажанням, а обрані керівники, як зазначив Володимир Григорович, все ж таки повинні частіше звітувати перед своїми виборцями за зроблену роботу за певний відрізок часу. Та як показує життя, чомусь долі окремих людей і цілих організацій вирішують зовсім не ті кого обирали, а ті кого призначили, та ще й із-за меж району…
Спілкуючись із громадянами, голова райради висловив свою абсолютну підтримку у вирішенні нагальних проблем, запевнивши, що районна рада завжди буде на боці  громадян, захищаючи їх права. Володимир Григорович наголосив, що ні в якому разі не дозволить закрити школи, проте, можливо, доведеться понизити її ступінь. З боку жителів Гулянки звучали різноманітні запитання, але найбільше часу приділили проблемам навчального закладу. В ході дискусії виявилось, що найбільшою проблемою для гулянських дітей є дорослі, а точніше їх небажання або некомпетентність у вирішені проблеми, яка склалась. Маються на увазі всі причетні сторони, як на рівні району, так і на рівні школи, сільради і сім’ї.
В чому це проявляється?
В селі є багатодітні малозабезпечені сім’ї, в яких батьки мало приділяють уваги вихованню дітей, не виявляючи бажання навіть водити їх до дитячого садка. Ми звикли ці сім’ї називати малозабезпеченими, виходячи з того, що часто їх діти недоглянуті  і напівголодні. Але ж батьки цих дітей отримують чималу державну допомогу, в залежності від кількості дітей вона може коливатись від 5 до 10 тис. грн. на місяць. Звичайно, можна послатись на високі ціни і важкість виховання великої кількості дітей, але ж є сім’ї, які взагалі не отримують державної допомоги, проте діти там виховуються в значно кращих умовах. Ось і склалась ситуація, що деякі громадяни села, не реєструючи шлюбні відносини, оформляються матерями-одиначками і забезпечують собі державну допомогу.
Ситуація з поганим відвідуванням дітьми дитячого садка взагалі вийшла з під контролю. Між Гулянськими сільською радою і НВК відсутній будь-який зворотній зв’язок з цього приводу. Адміністрацією НВК з приводу неналежного отримання дошкільного виховання низкою дітей до сільради не надається жодної інформації. Складається враження, що їх взагалі не турбує дане питання. Сільська рада, виходячи з цього, теж не робить достатньо кроків, аби щось змінити. Не має співпраці з НВК?.. то для цього існують інші органи – вищого рангу. В селі не так багато людей, аби не знати про них достатньої інформації.
Вихователі повинні розуміти, що і від їхньої роботи теж залежить наповнення групи. Це стосується як взаємовідносин з батьками і дітьми, так і з адміністрацією навчального закладу, а ще відповідального відношення до якісного виконання своєї роботи.
Ось і склалась ситуація, коли винних знайти важко, дві групи дитячого садка забезпечені всім необхідним, а 30 дітей села дошкільного віку не отримують належного виховання.
Проводячи моніторинг даного навчального закладу починаючи з 2014 року, керівництвом районного відділу освіти в грудні 2015 року було прийняте рішення і видано наказ про початок процедури закриття молодшої групи, а в січні 2016 року – про остаточне закриття 11 березня 2016 року. Старшу ж групу перекваліфікували в різновікову. Чи правильним було дане рішення? З точки зору раціонального витрачання коштів – так, але з позиції бажання не залишити дітей без позашкільного виховання – категоричне ні. Адже це не вирішило проблеми. Закрити будь-який заклад найлегша робота, важче зберегти його, знайти правильні рішення і шляхи виходу із ситуації. Хто подумав про дітей?
Для уточнення вищесказаної інформації я звернувся до керівництва районного відділу освіти, де мене запевнили, що закрита молодша група відновить функціонування відразу, як тільки буде зареєстровано 15 дітей даної вікової категорії. Також був представлений табель моніторингу, згідно якого середньорічна відвідуваність даної групи за 2014-2015 роки склала менше 50% зареєстрованих дітей.
Отримавши достатньо інформації, в той же день 10 березня 2016 року голова райради Володимир Григорович Ткач запропонував негайно створити при Гулянській сільській раді адмінкомісію для роботи з проблемними батьками і покласти край в даному питанні.

IMG_8097
Повернувшись на робоче місце, голова райради в той же день особисто звернувся до голови райдержадміністрації з проханням посприяти аби групу 11 березня не закрили, мотивуючи, що проблема з відвідуванням найближчим часом буде врегульована. За інформацією Гулянської сільської ради, на другий день після зібрання адмінкомісія запрацювала, були запрошені батьки і між сторонами був підписаний своєрідний меморандум, що 12 дітей вже гарантовано будуть відвідувати садок. Проте наступного дня групу все ж закрили, а вихователям видали трудові книжки. То чи було керівництво Красноокнянської РДА зацікавлене в збереженні молодшої групи питання риторичне. Прохання голови райради не взято до уваги, адже воно на декілька кроків відставало від запланованих подій. Чому? Бо останнім часом в нашому районі стало модним ліквідовувати все, що погано працює. Не налагоджувати роботу, а припиняти. Є чорне і біле – між ними відтінків не існує. Тобто, насправді – їх мільйон, але їх не мають бажання бачити. Та про це – далі…

Ні для кого не є секретом, що в колективі Гулянського НВК вже багато років існують гігантські проблеми. Заклад, в якому немає порозуміння між керівництвом і підлеглими приречений на невдачу, прогресу тут не буде. Про це давно знали і знають як минулі так і теперішні керівники відділу освіти і райдержадміністрації, однак ніхто так і не наважився взяти на себе відповідальність, аби змінити ситуацію.

З вищевикладеного виникає резонне питання: для чого ж так старанно намагаються зекономити кошти за рахунок закриття закладів і звільнення людей? Можливо у керівництва РДА є великі плани, але ми їх не бачимо і не знаємо. Проте ми точно знаємо, що у них є кричуще бажання за будь-яку ціну відкрити тренажерну залу і фітнес-центр в приміщенні Красноокнянського НВК для дітей і дорослих. Проте коштів у РДА не має і вони звернулись до депутатів районної ради, аби ті проголосували за виділення коштів на бажаний проект. Депутати не дали згоди і не проявляють, поки що, бажання підтримати даний проект в найближчому майбутньому, оскільки не бачать доцільності в діяльності такого центру саме в нинішній економічній ситуації.

IMG_8519

Однак, нещодавно стало відомо, аби звільнити зал для тренажерів, борців Красноокнянської ДЮСШ вирішили “переселити” в кабінет трудового навчання НВК, там же організувати фітнес-центр, оскільки дане приміщення має окремий вхід. За логікою, дане приміщення потрібно звільнити від інвентаря – а це не багато, не мало низка електричних токарних станків по дереву і металу в абсолютно робочому стані.

Коротка довідка: в Красноокнянському НВК вже 6 років не викладають трудове навчання із залученням згаданих станків по причині відсутності відповідного спеціаліста. Хлопці на трудовому навчанні вишивають “хрестиком і ноликом”. Батьки вже багато років “б’ються” над вирішенням даного питання, проте безрезультатно.  І ось варіант “вирішення” знайшовся.

Дізнавшись, що демонтаж згаданого класу почнеться в понеділок 14 березня, члени громадської ради і представники батьківського комітету школи вирішили перевірити інформацію на місці. Прийшовши з ранку до школи, а саме до класу трудового навчання, вони виявили початок згаданих робіт і припинили їх, жадаючи пояснення від адміністрації школи. Директор  пояснила, що отримала по телефону вказівку від одного з керівників РДА, відмовившись називати прізвище, і тут же пояснила, що це не демонтаж, а проста заміна ліхтарів. Тут і почалась низка “цікавих” пояснень.
Аби не “лити водичку” ситуація така: Голова РДА Гавриш Володимир Львович, не отримавши згоди від районної ради на створення спортивних об’єктів в приміщенні школи, все ж по телефону дав вказівку директору Красноокнянського НВК розпочати демонтаж класу трудового навчання. Коли йому зателефонували члени громадської ради, що заблокували роботу, він пояснив що погодив дане рішення з представниками батьківського комітету, що було відвертою неправдою, оскільки на місці події вони були присутніми та заявили, що вперше про це чують.

IMG_8524IMG_8526IMG_8528IMG_8529

Аби добитись приїзду голови на згадане місце довелось телефонувати з десяток разів. Лише приблизно через дві години до школи приїхали і голова, і два його заступники. Відповідаючи на перше ж питання, голова РДА пояснив, що він особисто прийняв рішення про демонтаж класу (пряма мова): “Я коли бачу, що щось не працює, я за це берусь. Ці станки ще радянського виробництва і не відповідають техніці безпеки. Що вам заважало знайти викладача багато років назад?” – звернувся голова до громадян, які ніякого відношення до прийняття на роботу викладачів не мають. До розмови долучився заступник голови РДА Лончак О.А., який ще зовсім недавно займав посаду начальника відділу освіти і заявив, що раніше дане питання порушувалось спільно з батьківським комітетом, проте не знайшло продовження, на що у відповідь отримав різке обурення від тих же представників ради школи і батьківського комітету, які заявили, що пропонували конкретну людину, проте кандидатуру відхилили.

IMG_8537

Відмічу, що дискусія відбувалась на дуже високих тонах, адже неповажне ставлення державних службовців до громади і її надбання визвало значну хвилю обурення з боку присутніх. В підсумку голова РДА погодився зібрати батьківські збори з цього приводу, адже, на його думку, кільканадцять представників не можуть приймати рішення за всіх, хоча ще день тому дане рішення прийняв сам особисто. Найближчим часом очікуємо батьківські збори, де гостро буде стояти питання про подальшу долю класу трудового навчання. Прикро, що відбудуться вони вже після того як кільканадцять небайдужих людей, заблокували демонтаж класу, адже до того ніхто і не збирався радитися з батьками. Це вже, мабуть, тенденція нових правил керівництва – спочатку тишком приймаються якісь рішення і тільки у випадку, якщо відбувається бурхлива реакція, заявити, що рішення громади для них закон.
Для чого це робиться? Та тому, що час іде, а керівникам потрібно показати реальні справи. Різниця тільки в тому, що обрані голови звітують перед виборцями, а призначені – перед тими, хто їх призначив. Тому доцільність роботи і фінансова складова нікого не цікавлять, рівно як і не цікавлять долі людей.
А ще новопризначені голови районних адміністрацій Одеської області влаштували своєрідне змагання хто швидше здасть виконану роботу, ось і доводиться поспішати.
Завершити хочу словами В’ячеслава Мойсеєва, які він сказав в приміщенні класу трудового навчання: “Хочете збудувати щось нове – будь ласка, але не руйнуйте те, що роками потом і кров’ю будувалось красноокнянськими громадянами!”.

В.Воробєй.

P.S. В селищі гостро стоїть резонансне питання, про доцільність відкриття тренажерної зали і фітнес-центру для дорослих саме в приміщенні школи, з точки зору гігієни, морального виховання та інших факторів. Якщо ця тема важлива для мешканців Красних Окон, пропонуємо звернутись до нашої редакції у будь-якій формі і поділитись думками.

6 коментарів

 1. Уважаемые жители района!
  прошу прошения за возможные, не коректные действия администрации и сотрудников. Прошу, мне поверить, что их причина есть в попытках так или иначе наладить жизнь наших жителей – ничего другого в наших планах нет. Конечно, мы ошибаеся, и готовы учиться на своих ошибках – и готовы выслушивать вашу критику и различные мнения.
  По данным вопросам, моя личная позиция такая:
  1. Трудовой класс нужен и мы делаем там ремонт
  2. нужно делать ремонт в 3 залах школы, что бы развести занятия взрослых/детей и оранизовать финтнес центр – для всех (женшин, подростков, мужчин и т.д.)
  3. Нам нужно очень внимательно расходовать средства на детские садики, и разумно их направлять на капитальные расходы (ремонты, оборудование и т.д.) – Просто других источников у нас нет, а постоянное проедание (через не эффективное управление) приведет в конечном итоге к упадку этой, важной системы воспитания
  4. Администрация и я лично, готовы через все возможные варианты коммуникация общаться и обсуждать пути решения наших проблем – это наш район, и я в нем тоже живу … нам нужно решить вопросы воды, здравоохранения, рабочих мест и т.д. и без помощи и поддержки громады мы сами не справимся

  Просьба поверить, в то что совместными усилиями, трудом и ответственным подходом мы можем в течении 2-3 лет наладить наш район и быть примером для других

  С уважением Гавриш Владимир

  PS мы можете на прямую писать мне через мою страницу на FB https://www.facebook.com/volodimir.gavrish

 2. Шановний В.Воробєй ви дуже вправно висвітлюєте події, що відбуваються на території нашого району, але чомусь останнім часом досить односторонньо. Багатьом людям нашого селища цікаво знати, чому це на вашу думку , оновлена тренажерна зала і фітнес-центр для дорослих, є гострим і резонансним питанням для наших односельців. Думаю маленькі пенсії та зарплати, а також ціни на продукти та комунальні послуги є більш резонансними для обговорення. Чи ви так не думаєте? Виникає логічне питання до редакції, а саме до вас, як її представника, чому ви так не хвилювались за дітей «з точки зору гігієни, морального виховання та інших факторів», коли фітнес для дорослих працював у дитячому садочку декілька років назад? І що по-вашому аморального у відвідуванні фітнес тренувань? Чому у вашій статті не було зазначено про тих дорослих чоловіків і жінок, які займаються баскетболом та волейболом у вечірній час, до речі теж на території школи. Який збіг обставин, чи не так? А можливо туди ходять якісь особливі дорослі, про яких не слід говорити?
  Тепер стосовно кабінету праці. Думаю, доцільнішим було б запитати думку дітей, вам, як журналісту. Сучасні діти поринули у світ інноваційних технологій, де вони можуть дізнатись щось нове, чомусь навчитись. А їм пропонують савдеповські станки на які страшно глянути, не те що за ними працювати. Ви пишете, що хлопці вишивають хрестиком і ноликом, а чому б хлопцям не зайнятися випалюванням чи паперопластикою, 3-D моделюванням, думаю це вже залежить від ініціативи вчителя та інтересів дітей, можливу комусь і хрестиком подобається вишивати. Чи ви хочете сказати, що хлопчики не повинні таким займатися і це теж аморально ?
  «Що вам заважало знайти викладача багато років назад?” – звернувся голова до громадян, які ніякого відношення до прийняття на роботу викладачів не мають.» Натомість ті ж таки громадяни через годину вже виставили в інтернет інформацію, що мають три кандидатури на посаду вчителя праці. Виникає питання, чому ж все ті ж громадяни не прийшли до директора школи чи до вищого керівництва три дні тому, тиждень тому чи рік тому, якщо було так багато кандидатів, які згодні працювати за 300 гривень на місяць(так як ставка викладача праці 4 години на тиждень) та нести персональну відповідальність за техніку безпеки під час проведення занять. Ви завершили свою статтю словами поважної люди пана Мойсеєва “Хочете збудувати щось нове – будь ласка, але не руйнуйте те, що роками потом і кров’ю будувалось красноокнянськими громадянами!”. По-перше не бачу щоб щось було зруйновано, окрім пам’ятника Леніна , щось нове збудувати не дають громадяни, які більше довіряють слухам і бріхням, ніж фактам, а по-друге, що в нас за більш ніж 20 років Незалежності України збудувалось?!!!!!

  1. Шановний Тарас! Візьміть в руки голку та нитку і вишивайте, шийте м*які іграшки 2 години на таждень, і здасте на оцінку вчителю і скажете свою думку потім, якщо МИ підняли це питання то воно нам болить не один рік. Якщо 20 років назад були такі вчителі які слідкували за технікою безпеки, то де вони зараз. Я хочу щоб мій син займався чоловічою роботою, а шити йому буде жінка яка повинна це робити.
   В. Воробей доніс цю інформацію для Вас від дітей (хлопчиків) та їх батьків, і висловив нашу думку.
   Доречі хочу сказати, що купувати тренажери, тоді коли дах в шкільному приміщенні тече, дітям на голову падає штукатурка, замкнули лампи в класі, де техніка безпеки і хто відповідальний за здоров*я дітей в приміщені школи.

 3. Исходя из выше сказанного возникает вопрос, кто в этой стране окупант. Если посмотреть на работу Красноокнянской РДА то складывается ощущение что там хотят по быстрому нажиться, а потом по тихому слинять.

 4. Цілком згодна з висловом В’ячеслава Мойсеєва. Будуйте нове, але не руйнуйте старе. Тим більш. що класи в задовільному стані. Фітнес центр є можливість відкрити і в інших місцях: Колишній бар “Арсенал” – до речі. там він уже колись був. чи склади об”єднання громадського харчування (біля кафе “Дорожне”). чи приміщення бувшого “Універмагу” Чому платні послуги обов”язково відкривати в шкільному закладі?

  1. Для того чтобы открывать в других местах нужно платить налоги, за отопление и зарплату тренера . Тут всё готовое.

Залишити відповідь