Наскільки шкідливо працювати вночі?

Наскільки шкідливо для тіла і розуму працювати після півночі. Кореспондент BBC Future досліджує науковий бік питання.

У деяких професіях нічні зміни є необхідними. Цілодобова праця персоналу потрібна в лікарнях, аеропортах і навіть магазинах, бо наше суспільство рухається у бік 24-годинної активності. Якщо ретельно спланувати день і знайти трохи часу для відпочинку після обіду, можна спокійно працювати всю ніч, а потім виспатися всього за 8 годин.

Дехто навіть розповість, що працювати в такому режимі їм зовсім не важко і вони цілком звикли до цього. Але хіба може організм і справді пристосуватися до перевернутого з ніг на голову розпорядку дня? І головне, чи не шкодить нічна праця нашому здоров’ю?

У цього питання – дві сторони. Перша – це наше психічне самовідчуття. Люди дійсно звикають до нічної праці. Дослідження свідчать, що ми значно легше переносимо подальші нічні зміни, ніж перші, втім деяким людям пристосуватися до нічної активності може бути доволі важко.

Фаст-фуд

В одному дослідженні канадські вчені спостерігали за невеликою групою поліцейських під час їхньої нічної зміни. Дослідники контролювали цикл сну, рівень світла під час відпочинку і кількість гормону мелатоніну. Зазвичай, гормон сну мелатонін виробляється в організмі людини ввечері, коли ми починаємо відчувати втому і готуємося до сну.

Якщо ваш організм добре адаптувався до нічної праці, пік вироблення гормону переміститься на денні години. У цьому дослідженні ті учасники, чий рівень мелатоніну засвідчив їхнє пристосування до нічного режиму, відчували себе щасливішими і більш уважними, а також демонстрували швидшу реакцію. Втім, відсоток таких людей серед учасників експерименту складав лише 40%.

У більш масштабному дослідженні за участю трьох тисяч поліцейських у Канаді та США, які працюють у нічні зміни, вчені з’ясували, що 40% тих, хто не зміг пристосуватися до нічної праці, мали розлади сну.

Навіть якщо ви добре почуваєтесь зараз, невідомо, чи не страждатиме ваш організм у довгостроковій перспективі. Щоби оцінити, як впливає недосипання на організм, треба відрізняти його вплив на спосіб життя від прямого впливу на самопочуття. Коли ви працюєте вночі, вам складніше дотримуватися здорового режиму харчування та регулярно займатися спортом.

Пілоти

Справа не в тому, що вночі важко знайти салат, а в тому, що ви навряд чи захочете його їсти, коли намагатиметесь не заснути. В нічні години перекуси та фаст-фуд – більш спокусливі. Замовити піцу і каррі – не тільки зручніше, але ви і почуватиметесь краще після них. Втім, їсти їх щоночі – не дуже корисно.

Для спорту також залишається менше можливостей. Якщо після робочого дня вам і вдасться затягти себе до спортзали, то зробити це після робочої ночі, коли єдине, про що ви мрієте, – це сон, буде значно складніше.

Пілоти авіакомпаній, приміром, почувалися значно краще у дні відпочинку, ніж коли вони працювали у нічні або ранкові зміни. Звичайно, більшість людей надають перевагу вихідним, незалежно від того, працюють вони вдень або вночі. Але дослідники також виявили, що пілоти, які працювали в ранкову зміну, мали вищий рівень гормону стресу – кортизолу – у момент пробудження, а також протягом дня.

У довгостроковій перспективі високий рівень кортизолу підвищує ризик серцевих проблем і високого кров’яного тиску. Одне дослідження показало, що лише однієї нічної зміни достатньо, щоби підвищити кров’яний тиск.

Додайте до цього висновки дослідження, проведеного нещодавно Університетом Суррея, які довели, що лише після трьох нічних змін, порушується процес синтезу білку в генах, а це означає, що вони стають більш активними в інший час доби.

Втомлена жінка

Близько 6% наших генів налаштовані працювати в певний час дня, але вже через кілька днів незвичного режиму ця модель легко порушується. І ще одне дослідження показало, що після п’яти тижнів, впродовж яких люди спали не вночі, а вдень, в їхньому організмі змінювався баланс глюкози і порушувався метаболізм, а в довгостроковій перспективі це може викликати розвиток діабету другого типу та ожиріння.

Щоправда, ці дослідження проводилися переважно у короткий період часу, тому, можливо, що у довший період організм краще пристосовується. Втім, результати епідеміологічних досліджень, які проводились впродовж багатьох років, в цілому не дуже обнадійливі.

У медичних колах деякий час тривали дебати з приводу впливу нічної праці на серцево-судинні захворювання. Найбільший огляд досліджень на сьогоднішній день, опублікований в 2012 році, підтвердив підвищений ризик серцевих нападів у людей, які працюють вночі.

Навіть при здоровому способі життя праця в нічні зміни все одно підвищувала ризик захворювання.

В тому, що стосується метаболічного синдрому, – це загальний термін, який охоплює ожиріння, підвищений рівень глюкози, високий кров’яний тиск і рівень холестерину, – то спосіб життя, здається, має ключове значення.

Люди, які працювали в нічні зміни, але регулярно займалися спортом, правильно харчувалися і не курили, мали менший ризик зазначених хвороб.

Сова

Існують і деякі докази того, що жінки, які працюють вночі, мають вищий ризик раку молочної залози, особливо якщо вони за своєю природою “жайворонки”.

Тим не менш, масштабні епідеміологічні дослідження не дають відповіді на запитання, для кого ці негативні наслідки є більш небезпечними. Чи залежить це від того, як довго людина працює у нічні зміни і наскільки її організм зміг пристосуватися до іншого режиму? Чи небезпека є однаковою для всіх?

Дослідження ускладнюється також різним характером нічних змін, у які працюють люди. По-різному може впливати на організм і кількість нічної праці щотижня.

А поки вчені не дізнаються більше про вплив нічної праці на організм, всім, хто працює вночі, рекомендовано правильно харчуватися, займатися спортом і слідкувати за ранніми ознаками захворювань.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайтіBBC Future.

Залишити відповідь