Ніколи не наймайте на роботу друзів

 

Коли Джейсон Рефтіс працював менеджером з продажу в автосалоні у Флориді, він вирішив взяти на роботу в свій відділ друга дитинства.

Джейсон швидко усвідомив свою помилку. Друг взяв за звичку згадувати студентські пригоди в присутності інших співробітників. І це був лише початок.

“[Це] виявилося кошмаром, – згадує Джейсон Рефтіс, який зараз працює менеджером по роботі з бізнес клієнтами. – Ми були друзі, він вважав, що має право приходити й уходити, коли йому заманеться”.

Все закінчилося тим, що Джейсон звільнив свого друзяку, зараз він рекомендує: “Наймайте незнайомців. З ними легше співпрацювати та їх в рази легше звільнити”.

Змішування дружби та ділових стосунків – чи то у ролі керівника, чи то підлеглого – має багато потенційних пасток. Перш ніж наймати друга, а особливо – перш ніж піти працювати на друга, важливо зважити всі “за” і “проти”.

Прийом на роботу некомпетентного працівника зіпсує вашу репутацію менеджера і зашкодить приятельським відносинам. Крім того, характер людини може помітно змінитися, коли з друга перетворюєшся на колегу.

“А раптом ваш друг виявіться надто честолюбним і бажатиме обійти вас у кар’єрі, це може значно ускладнити ділові стосунки, – говорить Ненсі Кін, засновниця консалтингового агентства для лідерів The Perfect Fit з Далласа. – Адже не всі готові до такого повороту”.

Прийом на роботу

Бажання допомогти другу може мати неcподівані наслідки, вважає пані Кін. Один із способів допомогти другу отримати роботу і водночас зберегти дружбу – це звернутися у відділ кадрів. Звичайна практика компаній та HR-менеджерів передбачає прислухатися до рекомендацій співпрацівників щодо кандидатів на нові посади.

Якщо це велика організація або фірма, яка займається пошуком кандидатів на провідні посади, ваш друг має пройти всі етапи тестування та оцінки як і будь-який інший кандидат.

null

“Якщо він не пройде процес відбору та співбесіди, він не отримає посаду. Ви зробили все, що від вас залежало, але ви не приймали рішення, і друг не буде ображатися на вас у випадку невдачі”, – рекомендує Кін. “Так само, якщо його приймуть на роботу, але справи підуть не так як треба, це знову не буде вашою проблемою”.

Звичайно, прийом на роботу друзів не завжди матиме руйнівні наслідки. Якщо в минулому ви були колегами, потім працювали на різні компанії, а зараз знову опинилися в одній команді, це може мати чудові результати. Ви знаєте один одному ціну і вмієте добре співпрацювати.

“Коли друг запрошує вас співпрацювати з ним, це може бути дійсно знаком великого визнання та підтримки, – пише доктор Лорейн Тілбері, засновниця консалтингу з особистого і професійного розвитку HorsePower International, яка базується в долині Луари у Франції.

Сторони медалі

Плюси і мінуси є в обох ситуаціях. Якщо ви опинилися у ролі того, кого друг запрошує на роботу, знайдіть якомога більше об’єктивної інформації про цю посаду, рекомендує доктор Андреа Боньйор, клінічний психолог.

null

“Ви повинні добре оцінити, наскільки ця робота підходить для вас, незалежно від того, що ваш друг працює там, – пише вона. – Існує ймовірність того, що ви не сприймаєте цю роботу реалістично, тільки тому, що бажаєте бути поруч із вашим другом”.

Чи обміркували ви такі речі: заробітна платня, зручність шляху до роботи, кар’єрні можливості, наскільки ця робота буде цікавою для вас?

“Іноді друзі через бажання допомогти вам можуть запропонувати зробити для них щось, що не здається найкращим для вас, – говорить доктор Тілбері. – Як й з будь-яким іншим потенційним роботодавцем варто добре зважити всі “за” і “проти” цієї пропозиції”.

Письмові домовленості

Як добре ви знаєте друга? Чи довіряєте ви його діловим здібностям? Що робити, якщо справи підуть не так, як ви планували?

“Всі ці питання ви маєте поставити собі, перш ніж погодитися працювати з другом, – радить Аніта Пікерден, інструктор по балансу робочого та особистого життя з Бірмінгема. Незалежно від того, наскільки добре ви знаєте людину, треба попросити надіслати вам всі деталі роботи в письмовому вигляді, перш ніж ви погодитесь на співпрацю. – Ви можете бути дуже хорошими друзями зараз, але якщо у майбутньому ваші шляхи розійдуться, ви матимете принаймні докази ваших домовленостей”.

Хеппі енд

Важливо спитати у друга все те, що ви спитали би у будь-якого майбутнього боса, радить Річ Веллінс, старший віце-президент компанії Development Dimensions International, яка консультує у галузі людських ресурсів. Перш ніж сказати “так”, поставте інші питання, пропонує пан Веллінс.

Чи влаштовують вас відносини, які будуть рівними у житті, але стануть ієрархічними на роботі? Чи готові ви підтримувати боса, навіть коли не згодні? Наскільки чітко ви усвідомлюєте ваші цілі та очікування в майбутньому?

“Трапляється і таке, що ваша робота має більше значення, ніж ваші стосунки з босом-другом, – пише Річ Веллінс. – Або навпаки. Я знаю багато людей, які не люблять свою роботу, але як і раніше мають чудові стосунки з начальником. На кого ви працюєте важливо, але це ще не все. Люди дуже часто працюють на своїх друзів… у більшості випадків все складається дуже добре”.

Кар’єрний Коуч – це колонка на BBC Capital, яка публікується двічі на місяць. В ній обговорюються поворотні пункти кар’єри та питання, з якими стикаються багато фахівців. Ви можете спитати у експерта, що турбує саме вас, careercoach@bbc.com.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою можна на сайті BBC Capital.

Залишити відповідь