Про комфортні умови взимку

Як взимку забезпечити температурний комфорт в помешканні і чому, навіть при постійному опаленні, в одному й тому самому приміщенні не скрізь почувається однаково комфортно? Причини цього можуть бути наступні.

  1. Навіть коли загалом температура в приміщенні належна, але в місцях, де температура внутрішньої поверхні стіни буде нижче чотирьох градусів, чи ще холодніша, до температури повітря в приміщенні, у вас буде відчуття дискомфорту. Так фізіологічно людина сприймає такий перепад температури.
  2. Відчуття холоду від підлоги можуть потягти конструктивні чи експлуатаційні чинники:

а) шар повітря може місцями перебувати над підлогою в стані застою і не підхоплюється конвекційним потоком повітря, створеного приладом теплопередачі – не забезпечена належна циркуляція повітря (конвекція) через те, що високо над підлогою розташовані конвектори (радіатори) системи центрального опалення або вони встановлені в глибоких нішах, або їх недостатньо, або вони закриті декоративними решітками чи шторами (гардинами), меблями, тощо, а при пічному опаленні – неправильно розташована чи(і) улаштована грубка;

б) глибоко крізь ґрунт проникає холод під підлогу (це характерно для приміщень, що розташовані на високому цоколі або розташовані в північній частині будівлі, або коли пристінне мощення відійшло від будівлі і утворилася щілина, яка сприяє не тільки проникненню холоду до приміщення але й волозі, що підсилює процес проникнення холоду і сприяє руйнації мощення).

  1. Великі надходження холодного повітря через часте використання входу до оселі, або, як кажуть – «хата дуже вирипується». В такому випадку, окрім зменшення кількості разів виходу на вулицю, найбільш ефективним заходом буде улаштування шлюзового приміщення – тамбуру (рекомендовані розміри є в ДБН А.2.6-31:2006 «Теплова ізоляція будівель»). Його роль з давнини виконують сіни, користування якими дає можливість спочатку закрити зовнішні двері і лише по тому відкривати двері до опалюваного приміщення. Незначні по об’єму веранди можуть слугувати тамбурами. Чим менші тамбури тим менші об’єми холодного повітря надходитимуть до приміщень.

Замість тамбуру застосовувати подвійні двері на активному вході не слід бо це не зручно і не ефективно. Такі двері ефективні лише на тих входах до будівель, якими користуються час від часу.

  1. Підвищена інсоляція огороджувальних конструкцій. Тобто проникнення повітря ззовні до приміщень. Головним чином – це крізь вікна.

Завжди добре ущільнення зовнішніх дверей та вікон і усунення шпарин стін та перекриття сприятиме підвищенню комфортності в вашій оселі.

Як правильно і надійно організувати утеплення будівлі та виконати  примикання нових вікон і дверей до стіни, вам допоможе ДБН А.2.6-31:2006.

Одразу зазначу, що утеплювач на будівлю наноситься тільки ззовні, а не із середини бо можна зажити біду у вигляді грибка-цвілі через появу під теплоізоляцією сконденсованої  з повітря вологи.

Чим утеплювати? Та будь-чим, що за умовами використання і майбутньої експлуатації призначене для утеплення та забезпечить належний опір теплопередачі будівлі. Якої товщини закладати утеплювач? Чим більше – тим краще (до відома – опір теплопередачі традиційної стіни в «котелець» (40см) в 6,5 разів нижче чинної норми для перекриття, що еквівалентна опору теплопередачі 18см пінопласту, і в 4 рази  нижче для стіни нової будівлі).

На упаковках утеплювачів часто зазначається не величина опору теплопередачі, а зворотна величина –теплопровідність. Для визначення опору теплопередачі утеплювача поділіть його товщину, виражену в метрах, на зазначену величину теплопровідності.

З власного досвіду скажу, що належне утеплення лише перекриття старого глинобитного будинку (стіни 60см) зменшило нам витрати палива майже на 25% і повністю відпала необхідність двічі на добу палити плиту (грубку) – я рулонний утеплювач завів в поліетиленову плівку-рукав і такими килимами щільно застелив горище, підібгавши краї надлишкової плівки в місцях біля крокв. Затрати на утеплення окупилися за один сезон.

М.Безименко – начальник відділу контрольно-наглядової діяльності теруправління Держенергоефективності в Одеській області

Залишити відповідь