21 грудня – 25 років з дня створення Державної служби зайнятості України. Сходинки становлення Красноокнянської служби зайнятості

21 грудня Державна служба зайнятості України святкує ювілей – 25 років з дня створення.

За чверть століття  служба пройшла важливі етапи становлення та розвитку: сформована законодавчо-нормативна база, вдосконалена система соціального захисту від безробіття, реформовано ринок праці. З нагоди ювілею хочеться перегорнути сторінки літопису історії служби зайнятості: пригадавши витоки створення, побачити досягнення сьогодення.

Служба працевлаштування була створена в Києві у жовтні 1915 року Київським Воєнно-Промисловим комітетом і мала назву «Бюро по трудоустройству». У серпні 1917 року Київська міська дума заснувала справжню «Біржу праці» і вже у травні 1918 року в Україні діяли 62 місцеві та три краєві біржі – у Києві, Харкові, Одесі. Наприкінці 40-х років біржі праці, головним чином, займалися вербовкою громадян для післявоєнної відбудови, а згодом направленням на цілину, БАМ тощо.

В нашому районі зародження служби зайнятості розпочалося з бюро по працевлаштуванню при економічному  відділі виконкому районної ради. У 1988 році Мельниченко Людмилу Петрівну було призначено на посаду начальника бюро. В ті часи дуже мало мешканців, 20-30 осіб у рік, зверталося за послугами бюро, яке вони тоді називали не інакше як «біржа праці». Клієнтами, в основному, були «дармоїди» та правопорушники, яких приводили працівники міліції, допомогу по безробіттю громадянам не виплачували, а ось роботодавці перераховували певні кошти для утримання бюро з працевлаштування. Сплачували так звані внески тільки промислові підприємства, а їх було всього 12.

21 грудня 1990 року Постановою Ради Міністрів Української РСР № 381 на базі існуючої служби працевлаштування було створено Державну службу зайнятості України.

Протягом двох років «закладався фундамент» сучасного центру зайнятості. У 1992 році було призначено першого директора Красноокнянського районного центру зайнятості Сербул Олексія Львовича та введено посади головного бухгалтера та економіста. І розпочалася копітка праця цих трьох людей для забезпечення соціальних гарантій громадянам, яких спіткало таке лихо як безробіття. Через припинення роботи,  або скорочення виробничих потужностей підприємств району за сприянням у пошуку роботи стали звертатися звільнені та вивільнені з підприємств працівники. Кількість осіб, які хотіли знайти хоч будь-яку роботу досягала 150-230 осіб у рік. Сплачували внески до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування 12-18 роботодавців.  Розпочалося ведення обліку громадян, виплата їм матеріального забезпечення, стали формуватися відповідні звіти та статистичні відомості. Кожен безробітний по окремому чеку отримував в установі банку свої кошти. Різні категорії громадян зверталися за допомогою. У 1993 році було введено посаду профорієнтатора, який був окремою структурою в районі та знаходився при районному відділі освіти, займав її Ярошовець Василь Анатолійович, який з 1995 року очолив центр зайнятості.   У 1996 році відбулось збільшення чисельності штатних працівників – введено посаду інспектора. А згодом відбулась реорганізація центру зайнятості  і збільшення чисельності працівників (створення відділу надання соціальних послуг).

Роботи в районі вкрай не вистачало. Тоді вперше прийшлося активізувати форму тимчасової зайнятості – громадські роботи та здійснення професійної підготовки і перепідготовки, а також активно проводилась профорієнтаційна робота з молоддю.

До 2000 року реєстрація громадян здійснювалась тільки на паперових носіях. На кожну особу заводився журнал, де відображалися дані особи (нинішня персональна картка), відомості про прийняті рішення та надані послуги, дані щодо виплат матеріального забезпечення. Масова реєстрація громадян вперше зафіксована у жовтні 2001 року, коли припинив свою роботу Красноокнянський сирзавод  і до центру зайнятості звернулось з метою пошуку роботи понад 80 осіб. Крім того 1998-2001 рр. – це роки зародження і початку розвитку малих приватних підприємств району, зміни у законодавчій базі країни дали можливість розширити коло платників внесків – це сільськогосподарські підприємства, фізичні особи та інші підприємства різних форм власності (малі приватні підприємства, товариства, фірми тощо).

07 травня 2001 року – це, можна сказати, значна подія в історії діяльності Красноокнянського центру зайнятості, адже безробітний Константинов Сергій Миколайович  організував власну справу, отримавши, так звану, безвідсоткову позику від служби зайнятості.  У 2002 році розпочато практику надання  дотацій роботодавцям для створення нових робочих місць.

У 2003 році значно покращились умови праці спеціалістів центру зайнятості, адже, шляхом придбання у 2002 році двох квартир у п’ятиповерховому будинку по вул. Комарова, 8 та їх реконструкції ми отримали «власний» центр зайнятості. Корисна площа становила 115 кв.м. на 11 спеціалістів і це, в порівнянні з тим що було «царські хороми».  Звичайно, місця для надання послуг клієнтам в повному обсязі відповідно до запроваджених технологій та інформаційно-аналітичних систем не вистачало: не було приміщення для проведення семінарів, відсутній комп’ютерний клас, не було  місця для самостійної роботи ні роботодавців ні громадян, але це не стало перепоною в роботі нашого колективу, про що самі собою свідчили і свідчать результати роботи. Колектив нашого центру зайнятості – це злагоджена команда однодумців. Хоча спеціалісти працюють в умовах психологічної напруги, звільняються вони лише за віком, виходячи на заслужений відпочинок. Досягнення здобуваються разом, проблеми також вирішуються разом.

За останні роки колектив центру зайнятості поповнився молодими та активними  спеціалістами, для яких  досвід роботи керівника та фахівців – запорука успіху. Але при цьому не можна забути імена тих, хто починав працювати в центрі зайнятості. Це: Сербул Олексій Львович, Ярошовець Василь Анатолійович, Торжинська Тамара Сергіївна, Плєшко Надія Дмитрівна, Мельничук Любов Миколаївна, Черняєв Микола Анатолійович, Черняєва Надія Петрівна, Константинова Ольга Василівна, Жаховська Катерина Тимофіївна.

В грудні 2011 року ми переїхали до новозбудованої власної будівлі центру зайнятості «Будинку праці». Для роботи, надання комплексу послуг клієнтам, роботи з учнівською молоддю створені прекрасні умови. Світлі прозорі приміщення, різноманітні куточки та сектори допомагають в досягненні вагомих результатів та спонукають до творчості пошуку нових форм та методів роботи.

За весь період діяльності Красноокнянського районного центру зайнятості послугами служби зайнятості  скористалось  – 25472 незайнятих громадян; працевлаштовано за сприянням центру зайнятості – 12526 осіб; взяли участь в оплачуваних громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру – 6787 осіб; проходили професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації – 3188 осіб; отримали допомогу по безробіттю одноразово для зайняття підприємницькою діяльністю – 348 осіб; надано дотацій 341 роботодавцю для компенсації витрат на заробітну плату працівників направлених для працевлаштування центром зайнятості.

В державної служби зайнятості ще є багато креативних ідей спрямованих на вдосконалення якості надання соціальних послуг нашим клієнтам, зокрема, таких які спрямовані на підвищення конкурентоспроможності осіб які потребують додаткових гарантій зайнятості на ринку праці району, стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць, шляхом компенсації єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та інших, які ми активно впроваджуємо у роботі. Звичайно, окрім злагодженої роботи колективу в питаннях забезпечення соціального захисту нам допомагає тісна взаємодія з органами районної влади, співпраця із соціальними партнерами, роботодавцями.

За високими показниками стоять долі людей та цілих родини. Ми чітко розуміємо, що нам необхідно зберегти позитивну динаміку та повсякденно втілювати в життя поставлені перед нами завдання.

Протягом всієї історії діяльності центру зайнятості ми всі мали прекрасного вчителя і наставника у роботі – це Мельниченко Людмилу Петрівну, адже ніхто не міг краще за неї  донести до нових працівників істинне призначення служби зайнятості, навчити всім тонкощам у роботі у різних її аспектах.

Мельниченко Людмила ПетрівнаМельниченко Людмила Петрівна

Мельниченко Людмила Петрівна – людина, яка пройшла всі сходинки становлення нашої служби, адже, працює вона ще з 1988 року (з бюро по працевлаштуванню). Потім вона тривалий час працювала на посаді заступника директора центру зайнятості, а з грудня 2005 року очолює відділ бухгалтерського обліку і якість виконання нею своїх функціональних обов’язків говорить про те, що їй все під силу.

Це людина в якої переважають такі якості, як душевність та творчість, наполегливість та відповідальність, доброта, чуйність і любов. Вона гарна дружина, прекрасна мати, лагідна й турботлива бабуся, високоінтелектуальна, вольова, емоційна, професійна колега, яка вміє одночасно справлятися і з роботою, і з родиною.

Отож, користуючись нагодою хочу щиро привітати всіх наших колег, ветеранів з ювілеєм. Бажаю вам міцного здоров’я, щастя, миру, благополуччя та добра, здійснення ваших планів та задумів. Хай завжди з вами будуть рідні та близькі люди, які даруватимуть родинний затишок та тепло, а в майбутньому на вас чекає ще багато років, наповнених корисними справами і земними радощами.

Г. Кушнір, директор Красноокнянського районного центру зайнятості.

Залишити відповідь