Видавець словника української мови

Борис Дмитрович Грінченко – видатний український письменник і вчений, критик, мовознавець, освітній і громадський діяч кінця ХІХ – початку ХХ століття – саме Грінченко першим видав Словник української мови. 9 грудня йому виповнилось 150 років від дня народження.

Борис Дмитрович написав чимало віршів (збірки «Пісні Василя Чайченка» (1884), «Під сільською стріхою» (1886), «Хвилини» (1903) та ін.), близько 50 оповідань, чотири великі повісті «Сонячний промінь» (1890), «На розпутті»,  «Серед темної ночі» (1900), «Під тихими вербами» (1901), декілька п’єс, чимало статей – етнографічних, історичних, мовознавчих, педагогічних, публіцистичних. Багато перекладів російської та зарубіжної класики. Редагував різноманітні видання, проводив значну видавничу діяльність. Цікавими є його педагогічні розвідки: «Яка тепер народна школа на Україні» (1896), «Народні вчителі і українська школа» (1906) та ін.  Значну вагу мало видання «Української граматики», першої книги для читання українською мовою «Рідне слово» та інших підручників.

На виконання Постанови Верховної Ради України від 4.07.2012р. «Про відзначення 150-річчя від дня народження Бориса Дмитровича Грінченка» бібліотечні скарбниці району відзначили ювілей  письменника. Усний журнал відбувся у Федосіївській сільській бібліотеці під назвою «Творча спадщина Бориса Дмитровича Грінченка в системі національних духовних вимірів». На заході у бібліотеці брали участь учні 3 – 5 класів Федосіївського НВК. Бібліотекар Касько Лілія Дмитрівна  ознайомила присутніх з біографічними довідками митця, повідомила про педагогічну діяльність. Далі діти цитували вірші, байки. Особливо активними були: Горган Олександр та Андрій, Курільцов Денис, Тухар Дмитро, Савіцкий Олексій. На завершення заходу обговорили  відоме  оповідання Б. Грінченка «Украла». І не даремно, тому що діти, спочатку засуджували героїню за її проступок, але згодом, коли зрозуміли трагічність ситуації, тоді виправдали поведінку головної героїні  оповідання.

На літературній годині  «Наукова і літературна спадщина Бориса Грінченка» у Гулянській бібліотеці, бібліотекар Заводюк Лариса Василівна ознайомила учнів  3 – 7 класів Гулянського НВК з біографією та літературними працями письменника. Дітям була представлена літературна полиця. А наостанок зачитували вірші:  Мирза Ірина, Бабенко Олександр, Гоманюк Віктор.

У Малаївській книжковій скарбниці  відбулася автобіографічна  бесіда «Хлібороб на ниві національної культури». На захід завітали учні старших класів Малаївського ліцею, а також вчитель української мови та літератури  Плотнік Валентина Афанасівна, бібліотекар Швець Катерина Миколаївна ознайомили присутніх з біографією та літературними надбаннями  Бориса Грінченка.

Книжкову виставку оформила Маяківська сільська бібліотека під назвою “Борис Грінченко – упорядник та видавець Словаря української мови”.

І. Москул, бібліограф ЦБС.

Залишити відповідь